Fekete Gyémánt Fúvószenekar Egyesület

Hirdetés

Bemutatkozik a 100 éves Fekete Gyémánt Fesztivál Fúvószenekar

Nyomtatás
PDF
IWIWSatartlapGoogle bookmarkDel.icio.usTwitterLinkter.huvipstart.huFacebookMyspace bookmarkDiggUrlGuru.huBlogter.huMyspace bookmark

Több mint100 éves múltra tekint vissza a Fekete Gyémánt Fesztivál Fúvószenekar

A zenekar elődjét 1913-ban alapították hangszeren játszani tudó és szerető pécsi szénbányászok és családtagjaik. A 100 éves együttes azóta számos változáson ment keresztül, melynek eredményeként a mai napig sikeres és eredményes, közreműködik az ország határain belül és kívül.

A fúvószenekar kezdetben a Pécs környéki szénbányászok kulturális igényeit elégítette ki, később megtartva ezt a feladatát a bányavállalat kötelékébe került, mint a Mecseki Szénbányák Központi Fúvószenekara. A biztos anyagi háttér lehetőséget adott az együttes szakmai felemelkedésére is. Id. és ifj. Gorrierri Ferenc vezetése alatt a zenekar számos hazai és külföldi verseny és fesztivál résztvevője volt, ahonnan a legkülönbözőbb díjakkal és elismerésekkel tértek haza. Háry Balázs vezetésével a 80-as évek elején a zenekar elnyerte az akkori legmagasabbnak számító Koncert-fúvószenekar címet. 

Szakmai megújulást az 1984-es év hozott, amikor a karmesteri pálcát Gyurkó István vette át, aki a mai napig vezényli a zenekart. Vezetése alatt a zenekar elnyerte - többek közt - a Siklósi Várfesztivál Nagydíját (1986), elnyerte a Magyar Fúvószenei Szövetség Fesztivál-fúvószenekari címét (1993) és a Leszno-i Fúvószenekari Verseny I. díját (Lengyelország - 2005). 2013-ban a zenekar 100 éves jubileuma alkalmából Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése az együttes részére aPRO COMMUNITATE díjat adományozta.



A Mecseki Szénbányák megszűnésével az anyagi bázis megszűnt, a zenekarnak új háttér után kellett nézni és folyamatosan új forrásokat kell keresnie működése fenntartásához, szakmai színvonalának megőrzéséhez. Az együttes 2000-ben a Fekete Gyémánt Fesztivál Fúvószenekar nevet vette fel, 2006 óta a Fekete Gyémánt Fesztivál Fúvószenekarért Kulturális Közhasznú Egyesület segíti munkáját. 

A zenekar 2006 óta - hagyomány jelleggel - minden évben megrendezi Pécsett a Fúvószenekari Találkozót, melynek évről évre külföldi és magyar fúvószenekarok és mazsorettcsoportok a meghívott vendégei. A résztvevők - hagyomány szerint - a fesztiválhoz csatlakozó Pécs környéki települések meghívott közreműködői (Pereked - Bogád - Romonya). Az augusztusi rendezvény látványos eseménye a pécsi nyár programjainak, 2010-ben pedig része volt a Pécs 2010 EKF rendezvénysorozatnak. 

A Fekete Gyémánt Fesztivál Fúvószenekar, mint amatőr együttes büszke arra, hogy művészeti tevékenységével kiszolgálja a településrész, Pécs város, és tágabb környezete kulturális igényeit, ápolja az elődök által hátrahagyott bányász kulturális örökséget Magyarországon és külföldön. Igényes, koncert minőségű fúvószenére törekszik, nemcsak hangversenyein, de a próbákon is. Ez okoz örömet fiatal, lendületes tagsága számára.


Gyurkó István


MSZOSZ-díjas karmester

Mint Pécsett oly sokan a fúvószenészek közül, ő is a Gyárvárosi Általános Iskola úttörő zenekarában kezdte fúvószenészi pályafutását hét éves korában a legendás Rajnai Henrik tanár úr keze alatt. Anyai nagyapja, Primosics Mátyás kiváló úgynevezett lakodalmas zenész volt. Talán tőle örökölte a család több tagja a zenész vénát. Ő hegedűn, dobon és trombitán is játszott. Tőle tanulta meg a trombitálás alapjait. Mivel ő bányászzenész volt, ezért később a pécsi Liszt Ferenc zeneiskolába íratták be szülei, hogy szakemberek irányítása alatt tanulhasson. Itt Tolnay Gábor tanítványa lett, és Apáthy Árpádhoz járt kamarazenére és szolfézsra.

- 1973-tól 1977-ig a pécsi Művészeti Szakközépiskolában tanult. Tanárai Decleva László és Tamás János voltak.
- 1980-ban trombita, szolfézs szakos tanári diplomát szerzett. Tanára Neumayer Károly volt, akit máig példaképének tekint.
- 1980-tól a Pécsi Nemzeti Színház, 1984-től az akkor önállóvá vált Pécsi Szimfonikus zenekar, mai nevén Pannon Filharmonikusok trombitaművészeként dolgozik.
- 1984 őszétől karmestere a Fekete Gyémánt Fesztivál Fúvószenekarnak, és elődjének, a Mecseki Szénbányák Koncert-fúvószenekarának.
- 1996-tól 2006-ig a pécsi Szent Mór Katolikus iskola rézfúvós tanára, 2005-től 2008-ig a harkányi zeneiskolában tanított.
- 2000-ben megjelent a zenekar első (és eddig sajnos egyetlen) CD-je, melyen ő vezényel.
- 2003-ban Fúvóskarnagy diplomát szerzett a PTE Művészeti karán Neumayer Károlynál.
- 2003 óta a Harkány Big Band tagja.
- 2008-ban MSZOSZ Díj kitüntetésben részesült negyedszázados karnagyi tevékenysége elismeréseként.

Több klasszikus zenekari mű, és szórakoztató zene fúvószenekari átirata fűződik a nevéhez, melyeket zenekarával be is mut
atott.

Fúvószenekari találkozó 2014

Nyomtatás
PDF
IWIWSatartlapGoogle bookmarkDel.icio.usTwitterLinkter.huvipstart.huFacebookMyspace bookmarkDiggUrlGuru.huBlogter.huMyspace bookmark

Pécsi megnyitóval vette kezdetét a fúvószenekari találkozó


2006-ban került megrendezésre az első nemzetközi találkozó Pereked, Romonya, Bogád települések szervezésében. Az akkor meghívott zenekarok Lengyelországból és a Németországi Gutach-ból érkeztek, a vendéglátó a Fekete Gyémánt Fesztivál Fúvószenekar volt.

Azóta nyolc alkalommal rendezték meg hagyományteremtő szándékkal a találkozót.

Ezalatt az idő alatt közel kilencven fellépő fordult meg a településeken. Időközben számos település csatlakozott, köztük Pécs is, ahol minden évben a rendezvény megnyitóját tartják. A többi résztvevő falu: Magyarhertelend, Ófalu,  Pécsvárad, Siklós, Barátúr, Orfű, Villány, Abaliget, Keszü.

A találkozó fő helyszínei vetésforgóban Bogád Romonya és Pereked települések.

Az idei program augusztus 15-17-ig:

15-én, pénteken 16.30-tól Pécsett a Széchenyi téren kerül sor az ünnepélyes megnyitóra majd innen Ófaluba egy közös koncertre utazik a német és a lengyel zenekar.

16-án, szombaton 15 órától Perekeden és Romonyán menetzenével vonulnak a fő utcán a mazsorettek és a zenészek.

A rendezvény központja idén Bogádon lesz, a Béke téri nagyszínpadon fellép az összes meghívott együttes és tánccsoport.

17-én, vasárnap Orfűre és Magyarhertelendre látogatnak és koncertekkel szórakoztatják az érdeklődőket 11 és 16-órától.

Az idei fellépők:

Stadtkapelle-Unterschleissheim, Németország
Powiatowa Wolsztynska Orkiestra Deta, Lengyelország
Puhacki Orkestar Glazbenog Drusva „Spincici" Kastav, Horvátország
Siklósi Ifjúsági Fúvószenekar 
Bonyhádi Ifjúsági Fúvószenekar
Fekete Gyémánt Fesztivál Fúvószenekar Pécs
Pécs-Szabolcsi Fúvószenekar 
Rázene Fúvószenekar Budapest 
Pécs Városi Mazsorett Együttes
Kodály Zoltán Mazsorett Csoport Pécs
Napfény Mazsorett Csoport Pécs

Fúvószene: Emlékek a bányászatról

Nyomtatás
PDF
IWIWSatartlapGoogle bookmarkDel.icio.usTwitterLinkter.huvipstart.huFacebookMyspace bookmarkDiggUrlGuru.huBlogter.huMyspace bookmark

Fúvószene: emlékek a bányászatról

A Pécsi Kulturális Központ “Térzenék Pécs belvárosában” sorozatának vasárnapi részében a Fekete Gyémánt Fesztivál Fúvószenekar gondoskodik a régi idők térzenéinek felidézéséről.

Az együttes története egészen a múlt század elejéig nyúlik vissza: a tízes években alakult, alapító tagjai zenekedvelő szénbányászok voltak. A hosszú évtizedek alatt rengeteg változáson ment keresztül: a szénbányák bezárásával felvette a Fekete Gyémánt nevet, gyarapodó tagjainak száma jelenleg negyvenöt.

Bár már nincs a bányák kötelékében, az együttes ma is rendszeresen részt vesz bányász eseményeken, ezzel ápolva a több évtizedes – két év múlva már ‘évszázados’ – hagyományokat. Számos fesztiválon és fúvószenei versenyen szerezték meg az első helyezést.

A bányász rendezvények mellett főképp szabadtéri koncerteken, felvonulásokon, illetve koszorúzásokon találkozhatunk a zenekar tagjaival.

Czimermann Zsuzsanna írása.

Gyurkó István zenekarai fújják a hónap végén a Kodály Központban

Nyomtatás
PDF
IWIWSatartlapGoogle bookmarkDel.icio.usTwitterLinkter.huvipstart.huFacebookMyspace bookmarkDiggUrlGuru.huBlogter.huMyspace bookmark

Gyurkó István zenekarai fújják a hónap végén a Kodály Központban

Az ország egyik legrégebbi fúvósegyüttese, a 105 esztendős Fekete Gyémánt Fesztivál Fúvószenekar adta múlt vasárnap a Zsolnay Negyedben a térzenét, és egész estés koncertre készülnek augusztus 30-án a Kodály Központban. Gyurkó István karnagytól mindemellett megtudtuk, korántsem fenékig tejfel napjainkban egy fúvós banda élete.

– Bonyhádon tudtam csak utolérni. Mi dolga van arrafelé?
– Vezetek ott egy ifjúsági és egy gyermek-fúvószenekart a zeneiskolában és most fogadtunk egy német zenekart. A bonyhádi fiatalok egyébként jönnek majd Pécsre a hó végén a Kodály Központba a Bányász napi randevú – Gyurkó István és fúvószenekarai című programban játszani.

– A 105 éves zenekari történet önmagában megsüvegelendő. Igaz, hogy akad most más kerek évforduló is?
– Inkább csak személyes jubileumok, ugyanis most lettem hatvanéves és 35 éve vagyok a bányász zenekar élén.

– Szünet nélkül játszik több mint száz éve a zenekar?
– Abban nincs hiba, a szenesek zenekara voltunk mindig, de a Fekete Gyémánt nevet csak a bányabezárások idején, mintegy mementóként az ezredfordulón vettük fel. És sajnos egyre kevesebben vagyunk. Van egy 15 fős mag, s ezt egészítik ki alkalmanként zenész barátaim, valamint tanítványaim.

– Gondolom, akkor a bányász jelző már csak emlék.
– Nem egészen, mert a fő támogatónk a Béke Bányász Érdekvédelmi Kulturális Egyesület, a próbáinkhoz a helyet a Pákolitz Közösségi Házban kapjuk ingyen. Ha ez nem lenne, már bizonyosan megszűnt volna a zenekar. A legfiatalabb tagunk egyébként huszonéves, a legöregebb én vagyok, és azt is be kell vallanom, közülünk már senki nem látott mélyművelésű termelést.

– Korábban minden jelesebb bányász eseményen ott volt a csapat. Napjainkban hol lépnek fel?
– Például temetéseken már egyáltalán nem játszunk. Sok szempontból nagyon megváltozott a világ. Korábban a teljes zenekar a bánya alkalmazásában állt, most mindenki máshol dolgozik, így hétköznap délelőtt nem tud összeállni a társaság.

– Mit csinál, amikor nem karnagy vagy zenetanár?
– A legfőbb hobbim a virágok közt lenni az Édenkertben, ahogy ismerőseink a házunk kertjét nevezik. Emellett olykor beugrok a Harkány Big Bandbe zenélni és nemrégiben aktív tagja lettem a Brass & Roll swingcsapatnak is.

Gyárvárosi iskolásként lett trombitás
Gyurkó István Pécsett született 1958-ban. Gyárvárosi általános iskolásként ismerkedett meg a fúvós zenéléssel. Trombitán tanult játszani a Művészeti Szakközépiskolában, majd a Zeneművészeti Főiskola pécsi tagozatának tanárképzőjén. 1980–2012 között tagja volt a Pannon Filharmonikusoknak és elődzenekarának. 1984 óta a szénbányász fúvósok karnagya, 1996 óta tanít fiatalokat zenélni. Felesége Nádor Judit, a PTE ÁOK könyvtárából ment nyugdíjba. Két lányuk van, Kinga (30) ütőtanár, Barbara (33) Budapesten él, s van egy 16 hónapos unokájuk, Attila.yu


Mészáros B Endre

2019.08.29.

Jó lenne ha Pécs kultúrális életében gyakrabban lépnének fel helyi szereplők

Nyomtatás
PDF
IWIWSatartlapGoogle bookmarkDel.icio.usTwitterLinkter.huvipstart.huFacebookMyspace bookmarkDiggUrlGuru.huBlogter.huMyspace bookmark

Jó lenne, ha Pécs kultúrális programjaiban gyakrabban lépnének fel helyi szereplők


Teltház és állva ünneplő közönség minden fellépő álma. Hatalmas erkölcsi elégtételt jelentett a Fekete Gyémánt Fesztivál Fúvószenekarnak és karmesterüknek, Gyurkó Istvánnak az a fergeteges ünneplés, amellyel a jubileumi koncerten résztvevő közönség köszönte meg azt a zenei élményt, amelyet a zenekar nyujtott nekik. Laikusként nem tisztem megítélni a zenekar produkcióját, de nekem a profi előadás maradandó élményt nyújtott. Az esemény ürügyén néhány gondolatot szeretnék felvetni. Mert nem értem, hogy egy ilyen magas színvonalú zenekar miért nem kap több fellépési lehetőséghez támogatást. Rajtuk kívül is biztosan van olyan pécsi zenekar, kórus, szolénekes, akiknek bemutatkozási, szereplési lehetőséget kellene nyújtani, és azt anyagilag támogatni. Nem jó kifogás, hogy nincs pénz ! Jó lenne ha a város kultúrális programjaiban nagyobb szerepet kapnának a helyi szereplők.Mint a szeptember 8.-i három órás koncert is bizonyította a helyi szereplőgárda nem jelent rosszabb minőséget. Inkább magas színvonalú előadást. Én eltudnék képzelni egy nyári programsorozatot, amelynek keretében minden szombaton fellépést biztosítanak a Széchenyi téren a jelentkezőknek. A " Zenés szombat esték " jó hangulatú idegenforgalmi érdekessége lehetne városunknak.

Dr. Nádor András

Kötelességünk megőrizni a pécsi bányászmúlt hagyományait

Nyomtatás
PDF
IWIWSatartlapGoogle bookmarkDel.icio.usTwitterLinkter.huvipstart.huFacebookMyspace bookmarkDiggUrlGuru.huBlogter.huMyspace bookmark
„Kötelességünk megőrizni a pécsi bányászmúlt hagyományait”
Írta:
Pernecker Dávid


„A bányász nem foglalkozás, hanem sors. Ez a sors tiszteletet, megbecsülést kíván a közösségtől, amelyért évtizedekig dolgozott, azaz tőlünk” – mondta a Fekete Gyémánt Fesztivál Fúvószenekar bányásznapi hangversenye előtt Őri László alpolgármester. Ingyenes bányásznapi koncertet adott pénteken este a Kodály Központban a 105 éves Fekete Gyémánt Fesztivál Fúvószenekar, melyet az idén 60 éves Gyurkó István karmester vezényelt. A Bonyhádi Ifjúsági Fúvószenekar és a Bonyhádi Utánpótlás Fúvószenekar közreműködésével megrendezett koncert előtt Őri László, Pécs alpolgármestere mondott köszöntőbeszédet, melyben hangsúlyozta, hogy a bányászokra, a pécsi bányászatra történő emlékezés és emlékeztetés ad igazi tartalmat a hangversenynek.
Gyurkó Istvánt köszöntötte az alpolgármester és Hoppál Péter országgyűlési képviselő
Mint mondta, Pécsett ugyan megszűnt a bányászat, de a bányászmúlt körülveszi a várost, a pécsieket.
– Pécs bányászváros maradt, mert a bányászat maradandó értékeket adott a városnak, a pécsiek pedig ezt nem felejtik el. Az anyagi javakon túl olyan mentalitást, identitást, olyan hagyományokat kaptunk a bányászainktól, amelyekre büszkének kell lennünk, és amelyeket megőrzése kötelességünk. Tudni kell, hogy egy bányász mindörökre bányász marad. A bányász nem foglalkozás, hanem sors. Ez a sors tiszteletet, megbecsülést kíván a közösségtől, amelyért évtizedekig dolgozott. Tőlünk. Ezért harsannak fel ma a Fekete Gyémánt Fesztivál Fúvószenekar trombitái – mondta Őri László.

Programjaink képekben

Belépés